kolmapäev, 11. august 2010

Matemaatikute koosolek Dublinis


9.-10. juunil oli Dublinis NCCA (National Council for Curriculum and Assessment) korraldatud koosolek, kus tutvuti Iiri uue õppekavaga ning arutleti muutuste üle matemaatika õpetamisel. Osalejaid oli lisaks Iirimaale Inglismaalt, Belgiast, Hispaaniast ja Sloveeniast. Eestit esindas allakirjutanu. Iirimaal katsetatakse uut õppekava 24 koolis enne selle rakendamist kõigis koolides, samal ajal toimuvad ka uuringud. Möödunud õppeaasta oli kolmas katsetusaasta ning samas ka esimene rakendusaasta kõigis koolides. Täpsemalt saab Iirimaa matemaatika ainekavast ja sellega seonduvast lugeda siit.

Tiigrimatemaatika kevadseminar

17.-18.mail Willipu puhkemajas.
Osalesid Sirje Sild, Kristi Kreutzberg, Eno Tõnisson, Agu Ojasoo, Kalle Jürgenson, Eva Tšepurko, Malve Zimmermann, Katrin Kalamees, Laine Aluoja, Sirje Pihlap, Aimur Liiva. Päevakorras Mottwiki õppematerjalide arendus ja ettevalmistumine konverentsiks Arvutid Koolimatemaatikas 2011. Konverents toimub Tartus 2011. aasta jaanuaris. Täpsem ülevaade koos piltidega on Laine Aluojalt matikute ajaveebis.

esmaspäev, 29. märts 2010

Tiigrimatemaatika koolitused klassiõpetajatele

Maakondade ainesektsioonide esimeeste koosolekutel on mitmel korral tõstatud teema klassiõpetajate kaasamisest matemaatikaõpetajate kogukonna tegemistesse, et III-IV kooliastme õpetajad teaksid, mis toimub nooremates klassides ja ka vastupidi - et klassiõpetajad teaksid, mis ootab õpilasi ees. Sel koolivaheajal alustasime matemaatikaprogrammide T-algebra ja Geogebra kursustega I-II kooliastme matemaatikaõpetjatele (klassiõpetajatele). Koolitustel lähtutakse uuendatud õppekava nõudmistest. Esimesed kursused toimusid Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumis (koolitaja Sirje Pihlap). Klassiõpetajatega jätkame Järve Gümnaasiumis Geogebra õppimist sügisel. Samal ajal oli Järve Gümnaasiumis ka programmi Wiris kursus (koolitaja Kalle Jürgenson). Teine T-algebra kursus oli Põltsamaal Jõgevamaa klassiõpetajatele (koolitaja Sirje Sild).
Piltidel on näha imeilus Ida-Virumaa loodus. Lumehanged olid seal veel päris kõrged, Valaste juga oli külmade ööde ja päikseliste päevadega muutunud tõeliseks kunstiteoseks.





pühapäev, 7. märts 2010

Nordic GeoGebra Network

Nordic GeoGebra Network ühendab endas Islandi, Taani, Norra, Rootsi, Soome, Leedu ja Eesti õpetajaid/õppejõude, kes tegelevad matemaatikaga ning puutuvad kokku ka GeoGebraga. Võrgustiku eesmärgiks on jagada materjale ning vahetada kogemusi IKT (eelkõige GeoGebra) kasutamise kohta matemaatika hariduses. Võrgustikku kasutame ka selleks, et aidata üksteist rahvusvahelistes ja kohalikes tegevustes.

Juba sellel suvel, 12.-14. augustil toimub Islandil Reykjavíkis esimene Nordic GeoGebra konverents. Konverentsi mõte ongi tuua kokku erinevate riikide õpetajaid, õpetajate koolitajaid ning uurijaid, kes saaksid oma GeoGebra kogemusi ja materjale vahetada ning üksteiselt uut õppida. Kindlasti pole vähem tähtsal kohal püsivate sõprussuhete loomine. Peale kohale tulemise on võimalik konverentsi panustada veel kolmel viisil:
  • Töötuba/demonstratsioon sellest, kuidas kasutad GeoGebrat oma ainetundides
  • Ettekanne GeoGebra kohta läbi viidud uurimusest
  • Poster, näiteks õpilaste töödest, oma tegemistest vms.
Kui sa tunned, et tahad ka osa võtta, siis pöördu julgelt minu poole (kristikr@gmail.com). Mina olen kohal, ole sina ka!

laupäev, 20. veebruar 2010

Pildikesi Michigani osariigi koolidest

Eravisiidil Ameerikasse Houghtoni oli mul võimalus külastada ka kahte kooli. Seda tänu Bill Männistole, kelle perekonnal olin külas ja kes oli olnud selles piirkonnas pikka aega koolijuht. Koolides huvitas mind eelkõige IKT kasutamisega seonduv.
Houghtonis on koos High School (9.-12. klass) ja Middle School (6.-8.klass). Kummalgi koolil oma sissekäik. Ühine on osa, kus toimuvad kunsti- ja sporditunnid. Akadeemiline õpe on eraldi majaosades. Tegemist on väga hea kooliga, sest väikese Houghtoni elanikest suur osa töötab ülikoolis ja on väga huvitatud koolist ja sellest, kuidas nende lastel koolis läheb.
Iga kooli juures oli palju koolibusse. Kui meil ka nii oleks, siis oleks lihtne Lukase koolireform ära teha:) Arvata võib, et need bussid oleks väiksem kulu kui väikeste koolide ülalpidamine.


Koolis on keelatud kiusamine ja kaklemine:

Tööõpetuse tunnis tehakse enne tööd arvutis.


Terves koolis oli näha palju õpilaste tehtud kunstitöid, millele kooli juht oli väga uhke. Pildil olen koos kunstiõpetajaga.
Koolil on lisaks uuele suurele spordisaalile ka nn vana võimla. Selle "rõdul" on jõusaalid. Koolis on ka ujula.
Hiigelsuur võimla kooli vastvalminud uues osas. Üleval on jooksurada.
Matemaatika klassis oli pikalt-piklt tahvlit, kuhu kirjutada. Lisaks veel ekraan ja projektor. Kasutati puutetahvli tarkvara Notebook 10. Nägime ka pultide kasutamist testidele vastamisel. Õpetaja laual oli dokumendikaamera. Enam-vähem sama olukord, kui meie pareminu varustatud klassides.












pühapäev, 1. november 2009

Konverentsilt "Õppijalt õppijale"

Tallinna Reaalkoolis toimus 20. oktoobril konverents "Õppijalt õppijale". Ma olin töötoas, kus alustuseks rääkis Tallinna Ülikooli lektor Jüri Kurvits sellest, kuidas ta õppes blogi kasutab. 45 minutine ettekanne ei saa loomulikult täit ülevaadet blogimisest anda, kuid ettekujutus tekkis ja ka hulgaliselt küsimusi.

Kas või see, et arvuti töökeskkonnad on suhteliselt matemaatikavaenulikud, s.t. valemeid ja keerukamaid avaldisi inimlikul kujul ei saa hästi esitada. See paistis ka ettekandest hästi välja, sest SMART tahvli abil tehtud pildid ja ülesannete lahendused paistsid üsna koledad välja.

Teine küsimus on seotud blogi haldamisega. Kui ma õigesti aru sain, siis osadel kasutajatest on blogis lugemise ja kirjutamise õigus ning osadel vaid lugemise õigus. Tuleb arvestada nüüd ajakulu, mis blogis esitatud küsimustele vastamiseks kulub. Ma sain esineja jutust aru, et suure osa haldustööst teeb tema abikaasa. Nii on see asi muidugi võimalik. Tundus, et kuulajatele oli asi väga selge, sest peale minu keegi küsimusi ei esitanud.

Teine ettekanne oli minult teemal: "Veebipõhised õppematerjalid ja IKT kasutamisest uues õppekavas". Lühidalt kõnelesin mott-ist, mottwikist ja Tiigrimatemaatikast ning erinevatesse kohtadesse ülespandud õppematerjalidest. Kahjuks hakkas esinemise ajal netiühendus korralikult jamama ja seepärast kõiki õppematerjale, mida oleks tahtnud näidata, ei saanud tutvustada.

Teine osa minu jutust puudutas seda, kuidas uues õppekavas on IKT ainekavasse sisse kirjutatud ja missugused eeldused tuleb luua, et õppekava oleks rakendatav.

Lühidalt on konvevertsil kõneldu kirjas veebilehel http://www.allarveelmaa.com/konverents2009.pdf

Ajapuudusel ei saanud ma õhtustest paralleelsessioonidest osa võtta, kuid nendel teemadel võiks kirjutada näiteks Agu Ojasoo, kes ise SMART tahvli kasutamise teemal sõna võttis ja minu teada isegi õpilased kaasa võttis.

Ilusat teise õppeveerandi algust.

pühapäev, 25. oktoober 2009

Abiks iseõppijaile - Geogebra versiooni 3.2 manuaal

Möödunud õppeaastal sai matemaatikaõpetajate lemmikuks programm Geogebra. Tegemist on kahtlemata hea programmiga. Populaarsust aitas kindlasti lisada õpetajate poolt ülikõrgelt hinnatud koolitaja Jane Albre. Jane koolitustel oli võimalik osaleda kõigil soovijail - kursused toimusid kõigis maakondades. Tartus ja Paides oli veel lisaks ka kursus edasijõudnuile. Nüüd on Janel Tiigrihüppe toel valmis saanud Geogebra versiooni 3.2 manuaal, mille leiate siit. Sama autori poolt on varem valminud ka dünaamiliste slaidide komlekt.